17 вересня 1864 року в місті Вінниця народився класик української літератури Михайло Михайлович Коцюбинський. Він вивів національну літературу на європейський рівень. Його називали українським імпресіоністом.
10 фактів про Михайла Коцюбинського:
1.В 12-років юний Михайло закохався в дівчину, якій було 16-років, і щоб привернути її увагу, вирішив стати “великою людиною”, а для цього він став з особливим завзяттям читати книги. Так під величезним впливом творчості Т. Шевченка і М. Вовчка, у нього виникає бажання стати письменником.
2. Його називали Сонцепоклонником і соняшником, адже найбільше письменник любив сонце, квіти і дітей. Він служив звичайним клерком у статистичному відділі Чернігівської управи, а на роботу ходив з обов’язковою квіткою в бутоньєрці.
3. Він знав дев’ять мов – три слов’янські: українська, російська, польська; три романські: французька, італійська, румунська; і три східні: татарську, турецьку та циганську.
4. Коцюбинський заслужив почесне місце в ряді найоригінальніших українських письменників. Він урізноманітнив літературу багатогранними напрямами, в тому числі модернізмом. Саме його творчість вперше в українській літературі включила імпресіонізм, глибокий психологізм, елементи експресіонізму, неореалізм та інші.
5. На Коцюбинського-імпресіоніста і чудового представника психологізму неабиякий вплив також надали Нечуй-Левицький, Панас Мирний, Гі де Мопассан, Чехов, шведські письменники і ряд інших помітних літераторів.
6. Проблеми сучасної йому інтелігенції Коцюбинський зміг відобразити по-новому. Він вперше заявив, що невдачі інтелігенції багато в чому пов’язані зі страхом. Страх як психологічне явище представляв для Коцюбинського особливий інтерес. Цей інтерес знайшов відображення в безсмертному творінні – казці “Хо”. Надалі психологічний аналіз у творчості Коцюбинського стає все ширше і глибше, в повній формі відображається в таких шедеврах, як: “Лялечка”, “Поєдинок”, “Цвіт яблоні”.
7. Коцюбинський любив словотворчість і часто використовував оригінальні мовні конструкції. Він привніс чимало власних новаторських елементів в стилістику і манеру подачі матеріалу.
8. За зв’язок з національно-визвольним рухом в 1882 році Коцюбинський був заарештований, а після звільнення поліція встановила за ним таємне спостереження. При цьому його квартиру кілька разів обшукували.
9. Коцюбинський багато подорожував. Часто бував в Італії на острові Капрі.
10. Поховали великого письменника України на Болдиній горі в Чернігові. У 1970 році на кіностудії ім. Довженка знято художній біографічний фільм “Сім’я Коцюбинських”.
10 квітня Україна вшановує 90 річницю від дня народження Віктора Семеновича Близнеця (10.04.1933 - 02.04.1981).
Віктор Близнець - письменник-прозаїк, автор популярних творів для дітей – від казок та оповідей до повістей. Народився Віктор Близнець у Кіровоградській області в тяжкий 1933 рік, а значну частину дитинства забрала Друга світова війна.
Закінчивши факультет журналістики Київського університету, Віктор Близнець працював у газетах, журналах, видавництві, писав оповідання й повісті про дітей і для дітей. Хоч у радянській дитячій літературі й уважалося, що читання трагічних творів шкідливе для юної несформованої психіки, та Близнець успішно порушив це правило в багатьох своїх творах. У кожній своїй книжці письменник говорив із дітьми про найважливіше – життя і смерть, правду й кривду, любов і ненависть. Говорив просто, як із дорослими. Тож і не дивно, що його книжки для дітей одразу привернули увагу читачів і критиків. Величезний успіх мала повість «Звук павутинки», яка змусила критиків говорити про автора як про одного з найяскравіших дитячих письменників України. 2003 року Міжнародний освітній фонд ім. Ярослава Мудрого започаткував Літературну премію «Звук павутинки» імені Віктора Близнеця за найкращі твори для дітей.
30 березня святкує день народження Марина Степанівна Павленко Марина Павленко — українська поетеса, письменниця, художниця, науковиця, педагогиня.Лауреатка багатьох державних та міжнародних премій у літературній галузі. Найвідоміші твори: «Як дожити до ста», «Півтора бажання», «Домовичок із палітрою», «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських».
Цьогоріч ми відзначаємо 120 років з дня народження Наталі Львівни Забіли, письменниці, яку пам’ятає не одне покоління українських дітлахів, і яка цілком присвятила своє життя дитячій літературі.
Народилася письменниця 5 березня 1903 року в місті Петербурзі у дворянській родині з великими мистецькими традиціями. Старовинний козацько-старшинський рід Забіл був багатим на яскраві постаті.
Дівчинка зростала в атмосфері захоплення художнім словом, музикою, живописом, і це, певна річ, вплинуло на її розвиток і художні смаки. Вона багато читала, захоплювалася творами Т. Шевченка та пробувала писати власні вірші, казки та оповідання.
За своє життя Наталя Забіла написала близько 200 книжок для дітей. Це переважно книжки для дошкільного та молодшого шкільного віку. Великою популярністю у юних читачів користуються збірки: «Під ясним сонцем» (1949), «Веселим малюкам» (1959), «У широкий світ» (1960), «Оповідання, казки, повісті» (1962), «Стояла собі хатка» (1974), «Рідний Київ» (1977, 1982), а також «Вибрані твори» в чотирьох томах (1984). Поетеса широко відома і як перекладач та популяризатор в Україні дитячої літератури інших народів.
Твори письменниці не втратили популярності і нині. Вони чудові, яскраві та мелодійні, пробуджують любов до добра, природи та до Батьківщини.
Тож згадуємо, читаємо і перечитуємо улюблені з дитинства твори Наталі Забіли.
25 лютого виповнюється 152 років від дня народження Лесі Українки - української поетеси, драматурга і громадської діячки, класика української літератури.
Леся Українка — одна з найвизначніших постатей в історії української літератури. По собі вона залишила великий літературний доробок - вражаючі поеми, прозові твори, вірші, публіцистичні статті, переклади світової класики.
До уваги наших користувачів у нашій бібліотеці розгорнуто виставку – портрет «Слово – то мудрості промінь, слово – то думка людська». Запрошуємо!!!
«КОРОЛЮ ЖАХІВ – 75»
Стівен Кінг - американський письменник, який працює в різноманітних жанрах: жахи, трилер, фантастика, фентезі, містика, драма.Загалом написав понад 200 творів, багато з яких стали міжнародними бестселерами і були екранізовані….Ви тільки уявіть, яка фантазія має бути в людини, щоб стати автором стількох неповторних, непересічних та захопливих сюжетів! Яким майстром слова – щоб півстоліття тримати читачів з усього світу у напрузі!
Агата Мері Кларісса Міллер
Агата Мері Кларісса Міллер з’явилася на світ 15 вересня 1890 на південному узбережжі Англії, в місті Торкі, модному на той час курорті. Світ ж знає її під ім’ям – Агата Крісті.
Агата була наймолодшою дитиною в сім’ї. Її сестра Маргарет Фрері (Медж) була на 11 років старше її, а брат Луїс Монтан (Монті) – на 10 років . Відрізняло Агату від них і те, що майбутня письменниця, єдина з трьох дітей, що не вчилася в школі, а отримала домашню освіту.
Мати дівчинки була чудовим оповідачем та не хотіла втрачати слухача в особі дочки, тому до восьми років не планувала навчати її читання. Але Агата, у віці п’яти років, навчилася читати самостійно. А ось багата уява вона успадкувала від матері.
В 5 років Агаті подарували собаку, яку вона назвала Тоні і вже в 70 — річному віці, письменниця згадувала, що це було одне з гучних подій її дитинства. Любов до тварин, а особливо до собак, Агата Крісті пронесла через все життя.
У дитинстві однієї з улюблених книг Агати був Старий Завіт.
Коли Агата була маленькою, над їх сім’єю нависла загроза розорення. Її батькам довелося здавати свій будинок в найм, а самим перебиратися на південь Франції в скромний готель.Після повернення сім’ї з Франції Агата стала займатися танцями і музикою. Гра на фортепіано давалася їй легко, вона навіть вигадала кілька музичних творів, але для того, щоб виступати на публіці, їй не вистачало, за словами її вчителя музики, темпераментую.
Коли Агаті було 11 років помер її батько. Дівчинка залишилася удвох з матір’ю, яка всю свою увагу направила на освіту дочки і на прищеплення хороших манер, щоб зробити з неї леді.
Під час Першої світової війни Агата працювала в госпіталі, закінчивши до цього часукурси медичних сестер. Будучи не одружена, а звичаї тих часів не дозволяли молодій дівчині бути в безпосередній близькості з чоловіками, її взяли спочатку прибиральницею, але потім за стійкий характер, їй все-таки довірили доглядати за пораненими бійцями. Через деякий час Агату перевели працювати в аптеку.
Ще в 1911 році Агата знайомиться з Арчібальдом Крісті, майбутнім льотчиком, який в 1914 році стає її чоловіком. А в 1919 році подружжя чекає поповнення сімейства, у пари народжується дочка Розалінда, єдина дитина письменниці.
У 1916 році Агата Крісті пише свій перший детективний роман «Таємниче пригода в Стайлс» і отримує відмову в публікації від кількох видавництв. Книга вийшла в світ лише в 1920 році.
Агата Крісті добре розбиралася в отрутах, знання і досвід, отримані в госпіталі та аптеці, згодилися в її літературних працях, 83 злочини в її книгах – це отруєння.
Знаменитий сищик Еркюль Пуаро з’являється в 33 романах, 54 оповіданнях і одній п’єсі. Письменниця довго вибирала для нього образ, незадоволена багатьма своїми ідеями, вона згадала про бельгійських біженців, адже серед них можна було зустріти кого завгодно. Так і з’явився Еркюль Пуаро-маленький акуратний чоловік, бельгієць, поліцейський у відставці, не надто молодий; про останній факт Агата шкодувала.
Після війни Агата закінчує курси бухгалтерії та стенографії.
У 1922 році подружжя Крісті відправляються в кругосвітню подорож, по поверненню з якого у них практично не залишається грошей.
Перший свій автомобіль Агата Крісті купила на гонорар від «Івнінг ньюс».
У травні 1926 року помирає мати Агати Клара Міллер, а вже в серпні цього року чоловік письменниці просить у неї розлучення. 3 грудня 1926 відбувається загадкова подія, Агата Крісті пропала. Одинадцять днів йшли пошуки, спочатку був знайдений автомобіль з речами письменниці, сама ж Агата знайшлася в Йоркширі в спа-готелі, в якому проходила лікувальні процедури, під ім’ям Терези Ніл. Агата Крісті своє зникнення ніяк не пояснила і причина цього вчинку не відома досі.
У 1930 році світ побачив перший роман «Вбивство в будинку вікарія» з міс Марпл в ролі сищика. Цей персонаж був найулюбленішим у Агати Крісті. Письменниця не любила, коли в багатьох постановках міс Марпл зображували молоденькою дівчиною.
Агата Крісті любила поїздки на Близький Схід, під час однієї з них вона знайомиться з археологом Максом Мэллоуэном, який був молодший за неї на 15 років і в 1930 році вони одружаться. Разом вони прожили 46 років, до самої смерті письменниці. Агата Крісті говорила з цього приводу так: «Мій чоловік – археолог, для нього жінка старше, ті м цікавіше». Разом вони їздили на розкопки по всьому світу.
У письменниці не було свого робочого місця, вона писала скрізь, на її думку їй був потрібен лише стіл і друкарська машинка. Існує думка, що у Агати Крісті була дисграфія – нездатність записувати текст від руки.
У 1931 року Агата Крісті побувала в СРСР.
У деяких роботах Агати Крісті є персонаж Аріадна Олівер, яка була придумана письменницею, як пародія на себе.
Ставши заможною жінкою Агата Крісті стала колекціонувати будинки, які обробляла і обставляла на свій смак. Під час Другої світової війни їх довелося продати.
Коли почалася війна Агата Крісті влаштувалася працювати в аптеку.
У 1956 році Агата Крісті отримує орден Британської імперії.
У 1958 році письменниця очолює англійський Детективний клуб.
У 1968 році чоловіка Агати Крісті Макса Мэллоуна посвятили в лицарі, письменниця стала леді Мэллоуэн. Але це її не радувало, їй хотілося титулу заслуженого їй самій. І тільки в 1971 році це сталося. Письменниця отримала титул кавалерственной дами ордена Британської імперії.
У 1968 році Агата Крісті закінчила писати «Автобіографію».
Агата Крісті померла 12 січня 1976 після нетривалої застуди, їй було 85 років.
Агата Крісті одна з найбільш публікованих авторів у світі, її книги перевищили 4 мільярдний тираж.
Деякі її романи виходили під псевдонімом – Мері Уэстмакотт.
Протягом багатьох десятиліть роботи Агати Крісті лідирують за кількістю театральних постановок.
За творами Агати Крісті знімаються фільми, випускаються комп’ютерні ігри. Популярність письменниці не йде на спад і донині.
На Венері є кратер, що носить ім’я Агати Крісті. На її честь був названий один з сортів троянд, а в музеї Мадам Тюссо, є воскова фігура письменниці.
У Агати Крісті не було шкідливих звичок, вона не курила і не вживала алкоголь.
Вітаю, шановні читачі!
Вересень 2022 набирає обертів, і за календарем 12 день в який всі шанувальники творчості польського письменника Станіслава Лема мають привід ще раз перечитати його неймовірні фантастично - пригодницькі епопеї, адже сьогодні 101 річниця від Дня народження фантаста. Отже запрошую вас у "Світ фантастики без меж"
https://www.youtube.com/watch?v=JKqdCB61pqM
ОЛЕНА ПЧІЛКА – ПЕРША УКРАЇНСЬКА ЖІНКА-АКАДЕМІК
4 жовтня 1930 року відлетіла у вирій душа Ольги Петрівни Косач, яку всі знають зі шкільних років як дитячу письменницю Олену Пчілку і маму Лесі Українки.
Вона була першою в Україні жінкою-академіком, членом-кореспондентом Всеукраїнської Академії наук. А ще активним діячем етнографічної, літературно-історичної та інших комісій і громадських течій.
Її внесок у розвиток української культури значно більший, ніж той факт, що вона була мамою своєї славетної доньки.
А найцікавіші факти з життя відомої українки ви зможете знайти за лінком на нашому сайті https://spravjniistoriyi.com.ua/.../olena-pchilka-persha.../
6 жовтня 1881 народився Кочерга́ Іва́н Анто́нович - український письменник-драматург
У плеяді видатних українських письменників і діячів культури окремо стоїть ім'я Івана Кочерги - найяскравішої непересічної творчої особистості, чий талант збагатив золотий фонд української літератури і драматургії такими шедеврами, як «Алмазне жорно», «Марко в пеклі», «Свіччине весілля», «Майстри часу», «Ярослав Мудрий» і ін.
Завдяки творам Кочерги, написаним і згодом поставленим на рідній мові, що на початку 20-го століття було вкрай рідкісним явищем в умовах повальної русифікації, мільйони українців усвідомили, що вони не є «придатками» російського народу, як пропагувалося спочатку царською, а пізніше і радянською Росією.
А його драматична поема «Ярослав Мудрий» асоціюється з днем сьогоднішнім ще й тому, що, як і в часи легендарного князя, автор (а разом з ним весь український народ) вірив, що ніякі окупанти не переможуть, доки є справжні патріоти, що здійснюють подвиги в ім'я батьківщини, які увічнюють їх імена.
До речі, сам Іван Антонович сміливо і навіть жорстко висловлювався щодо російського шовінізму, не боячись ані авторитетів, ані переслідувань з боку каральних органів репресивної машини «старшого брата».
У п'єсах драматурга, прочитаних або побачених в театральних постановках, постає «новий» українець - національно свідомий, який любить свій народ і його історію, не претендує на чуже, але й не віддає своє, готовий з високо піднятою головою до останньої краплі крові боротися за свою землю, за свою батьківщину, за все те, що і є сенсом його життя.
П'єси Кочерги мали приголомшливий успіх і досі є одними з «основних» в репертуарах провідних українських театрів: на них і сьогодні приходять сотні тисяч глядачів.
Його твори знайшли живий відгук у душах читачів і глядачів, стимулювавши інтелектуальний і духовний потенціал, без перебільшення, всього українського народу, ставши навіть більш популярними, ніж п'єси Островського, Б. Шоу, А. Грибоєдова, Лопе де Веги, Г. Ібсена , В. Гюго, П. Меріме і багатьох-багатьох інших найбільших драматургів планети.
Він був людиною замкнутою, уникав велелюдних зібрань, не любив давати інтерв'ю, внаслідок чого у багатьох сучасників складалося враження про нього, як про відлюдника.
На його робочому столі поруч стояли череп, старовинні середньовічні манускрипти, пісочний годинник і червона троянда.
Першу п'єсу українською мовою («Фея гіркого мигдалю») Іван Кочерга написав у 44 роки.