Бібліотека гімназії вітає своїх читачів з початком 2024/2025 навчального року і запрошує віДвідати виставку однієї книги "Це воює вона."Героїні цієї особливої книжки
— надзвичайні сміливиці. Серед них кулеметниці, аеророзвідниці, водійки БМП, морпіхи, бойові медикині, командирки взводів, громадські діячки. Усі вони стали на захист України в російсько-українській війні. З цих невигаданих історій ви дізнаєтеся, як захисниці роблять усе можливе для перемоги України. Художньо-біографічне видання розраховано на читачів від 9 років.
Вивчаємо традиції рідної землі
Геловін відзначається в ніч з 31 жовтня на 1 листопада напередодні Дня усіх святих і є дуже популярним в західних країнах. В нашій прадавній історії теж було багато схожих свят. Існує і думка, що наші пращури мали свої аналоги таких свят, коріння яких йдуть у далеке язичницьке минуле нашої держави.
Існують різні думки дослідників давньослов’янських традицій, деякі вважають, що між українським та кельтським святами існує багато схожого. Але, насправді це не так.
Наприклад, язичницьке божество Велес дуже шанувалося у деяких давніх народів, які проживали на нашій землі. Його вважали богом достатку, покровителем мистецтва, таланту, щастя і любові, а ще волхвів та віщунів. Також Велес наглядав за худобою. Вважалося, що саме він навчив людей співіснувати з природою: обробляти землю, вирощувати зерно, пасти худобу тощо.
У дохристиянські часи у Велесову ніч вірили, що грань між світом живих і мертвих стає дуже тонкою, і душі пращурів приходять у наш світ, щоб відвідати нащадків. Українці з радістю їх закликали до себе в хату, де готували багато накритий стіл, за яким збиралися всією родиною на вечерю. Зазвичай біля вікна ставили свічки, щоб підсвітити пращурам дорогу до хати і вони не заблукали. Для душ померлих лишали за столом окрему тарілку, і клали трохи їжі з кожної страви. На святковому вівтарі залишали яблука, гарбузи, кабачки та осінні квіти.
Було заведено в такі вечори поминання говорити тільки про пращурів, згадувати їх справи та життя. За звичаєм, спершу говорили про найстаршого померлого родича, а потім про всіх інших. Вірили, що вони приходили з потойбічного світу, щоб дати людям уроки і благословити весь рід.
Згідно з повір'ями, у Велесову ніч пращури востаннє в році могли відвідати нащадків у Яві, після чого вони до весни йшли у Світлий Ірій.
Більше про ці свята ви дізнаєтеся за посиланням
https://youtube.com/watch?v=BUAVqhCn4-c&si=vlnnH92aQTiJCH9H
Сучасні телекомукаційні технології об‘єднують людей усього світу, дають можливість більше дізнатися про життя та традиції кожної країни. Тож, як заповідав Т. Г. Шевченко: "Учітесь, читайте, і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь..."
А для всіх шанувальників жахастиків - святкова добірка книжок.
25 листопада виповнюється 185 років від дня народження І.С.Нечуя-Левицького, видатного українського письменника та літературознавця. До цієї пам’ятної дати у Театрі слова Уманської гімназії №4 вчителі української мови разом з бібліотекарем презентували для здобувачів освіти 8 класів "Літературний портрет письменника". Ми відкрили двері у дивовижний світ художньго слова митця, якого знають і люблять мільйони людей не тільки в Україні.
На заході представлені: підбірка художнього доробку письменника, біографічні відомості, цікаві факти з його життя та творчості, віртуальна подорож до музею І.Нечуя-Левицького, виставка творів письменника, зокрема ознайомилися з його поглядом на розвиток української мови та літератури. Здійснили подорож "Черкащина -Батьківщина Івана Нечуя-Левицького". Особливі емоції викликав перегляд буктрейлера до творів письменника. До визначної дати випущені стіннівки, а учні 8 класів разом із учителем української мови та літератури Марущак Ю.В.підготували інсценізацію уривків із творів митця.
Творчість Івана Нечуя-Левицького збагатила національну культуру, сприяла дальшому розвиткові літературного процесу в Україні. Він одним із перших серед українських письменників відійшов від традиційної селянської тематики і змалював майже всі верстви населення тогочасної України.
Творчий доробок Нечуя-Левицького – взірець високої майстерності, новий крок у розвитку нових жанрів великої прози, у збагаченні мови художніх творів. Він назавжди залишився з народом, а його кращі твори поповнили золотий фонд класичної спадщини української й світової літератури.
https://www.facebook.com/100010686640466/videos/333288039460804?idorvanity=315306093599013
Українській поетесі,художниці, педагогу, доньці талановитих батьків і матері не менш талановитих доньок, Марині Павленко ,присвячена зустріч в читальному залі гімназії з читачами 4 класів. Твори письменниці зачаровують почуттям гумору, сучасним поглядом на підлітків та щирою любов"ю до життя.
https://www.facebook.com/100010686640466/videos/668038205396603?idorvanity=315306093599013
24 серпня 2023 року святкуємо 32 річницю проголошення незалежності України.
До Дня та Дня Незалежності та Дня Державного Прапора бібліотекою Уманської гімназії №4 підготовлено книжкову виставку «Літопис НЕЗАЛЕЖНОСТІ». Представлені видання розповідають про важливі події та персоналії української історії, досвід національного державотворення, державні символи України та перспективи розвитку України.
24 серпня 1991 року, Україну було проголошено незалежною, самостійною, демократичною державою, а над будинком Верховної Ради урочисто замайорів синьо-жовтий стяг.
Сьогодні ми чітко усвідомлюємо себе державотворчою нацією, повноцінним громадянським суспільством. І це зрозуміло, адже найуспішніше розвивається та країна, в якій розкривається творчий потенціал кожної людини, де захищеними є всі її права і свободи.
Дорогі друзі! Нехай свято Незалежності духмяним запахом зібраного щедрого збіжжя принесе у кожний український дім щастя і добро, порозуміння, злагоду та мир! Це і стане запорукою успіху всіх наших подальших державотворчих зусиль на шляху утвердження України – невід’ємної складової європейської сім’ї народів. Слава Незалежній і Соборній Україні!
Книжкова виставка «Незалежна Україна: шлях до мети» діятиме у читальному залі гімназії з до 30 серпня 2023. Запрошуємо всіх охочих до перегляду!
https://www.facebook.com/100010686640466/videos/1947389272298114?idorvanity=315306093599013
Всесвітній день поезії — свято, яке відзначається щороку 21 березня. Дату святкування встановлено делегатами 30-ої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 1999 році.
Всесвітній день поезії відзначається і в Україні. У відривному «Українському народному календарі» він уперше з'явився 2004 року.
Скільки століть люди намагаються розумом пояснити чудо поезії. Немає
відповіді на питання, в чому секрет поетичних чарів. Поезія залишається
загадкою.
Найкращим визначенням поезії є слова Ліни Костенко: «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі».
20 березня - Всесвітній день казки.
Це свято виникло за ініціативи Швеції в 1991 році. Ці березневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Ка́зка — це народно-поетичний або писемно-літературний твір про передбачувано вигадані події чи осіб, іноді за участю фантастичних сил, який має повчальну мету.
Казки - це ігрові посібники для дорослих і дітей, що містять у собі сукупність настанов, які описують, зберігають і передають фіксований комплекс дій людини в його побутовій практиці. В них сформульовано інтегральне уявлення народу про сенс успіху людини та способи досягнення такого успіху.
Мистецтво казки полягає в тому, що вона гармонізує людину з навколишнім світом з одного боку, а з іншого - координує її в суспільстві, світі, вигаданому людьми. Казка нівелює страхи навколишнього світу і пояснює встановлену систему взаємних обов'язків і прав світу вигаданого, щоб вони своєю чергою не викликали страхів.
Завітайте до бібліотеки гімназії №4, де на вас чекають чудові казки з усього світу!
Війна вже говорить: книжки про війну, які з’явилися після 24-го лютого
https://chytomo.com/po-hariachykh-slidakh-knyzhky-pro.../...
20 лютого в Україні на державному рівні вшановують День пам’яті Героїв Небесної Сотні, згадуючи найтрагічніші дні масових розстрілів протестувальників під час Революції Гідності 2013–2014 років. НЕБЕСНА СОТНЯ - так назвали Героїв Революції Гідності в Україні зими 2013-2014 років, котрі віддали свої життя заради кращого майбутнього для рідної країни.
Офіційне число тих, хто належить до Небесної сотні, — 107 осіб. Люди різної національності, віку, освіти з усіх регіонів України та з-за кордону, успішні підприємці й незаможні пенсіонери, науковці, митці, студенти…
Наймолодшому, Назарієві Войтовичу, було 17. Найстаршому, Іванові Наконечному, — 82 роки. Вшановуємо героїв, пам'ятаємо їхній подвиг!
У День Героїв Небесної Сотні гімназисти зібралися у читальному залі, щоб почути історію, що допоможе сформувати цілісне уявлення про значення та цінності Революції Гідності, й розповідає, що спонукало українців вийти на Майдан, яких змін зазнала їхня свідомість та як ці події вплинули на майбутнє України.
https://www.facebook.com/100010686640466/videos/4162856853939730?idorvanity=315306093599013
До Дня Державного гербу України!
«Символ твоєї свободи»: до Дня Державного Герба України
Шанобливе ставлення до державних символів, виховання патріотичних почуттів і гордості за власну країну є крихітною, але дуже важливою сходинкою в закладенні духовних основ державності.
Герб Тризуб, підносить почуття нашої національної гідності і наче каже до кожного українця: «Ти член і спадкоємець тисячлітньої слави великого народу, котрий уже 10 століть боровся під сим знаком».
https://www.facebook.com/100010686640466/videos/531441955745159?idorvanity=315306093599013
«Читаємо разом, читаємо вголос!»
Під таким гаслом БІБЛІОТЕКА УМАНСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ №4 відзначила ВСЕСІВІТНІЙ ДЕНЬ ГОЛОСНОГО ЧИТАННЯ.
Вже протягом 11 років у різних країнах світу відзначається Всесвітній день читання вголос. Цю ініціативу вже підхопили мешканці 173 країн. Цьогоріч Всесвітній день читання вголос припадає на середу 1-го лютого. Звичайно гімназисти 4-х класів залюбки долучилась до цієї чудової традиції.
Так, серед усіх занять, якими ми можемо порадувати дітей, читання — одне з найбільш чудових.
Воно захоплює. Переміщує нас у просторі та часі. Дає змогу спілкуватися, сміятися та сумувати.
Користь від читання вголос:
Читання вголос розвиває швидкість мовлення. Це розширює словниковий запас. Знижує стрес і робить нас щасливими.
Запам'ятовування є найсильнішим під час читання вголос.
Допомагає розвивати навички мислення.
Зміцнює навички слухання і підвищує грамотність.
https://www.facebook.com/100010686640466/videos/pcb.712133833916235/588314569338268
Всеволод Нестайко — український дитячий письменник, чиї книги найчастіше пошукувані в бібліотеках. Учні 5-А класу відвідали бібліотеку гімназії,щоби разом відзначити річницю "ТВОРЦЯ НАШОГО ДИТИНСТВА". У своїх книжках В.Нестайко створив для дітей світ, сповнений світлом та добротою, а також неповторним гумором. Його світ – тонкий візерунок дитячої казки, сплетений із тисячі чарівних образів і найдивовижніших створінь. Його світ – ніби золотаве мереживо сяйва кожного з нових поколінь. Здається, він говорить тими самими словами і малює тими самими пензлями, що й сотні інших письменників і казкарів, але чомусь його творів не можна випустити з рук, не дочитавши до кінця.
ДО ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ!
22 січня українці святкують важливе для держави свято — День Соборності України.
З Днем соборності, свободи і єднання!
Кожен день — із вечора до рання
Хай дарує Вам приємні миті,
Будете завжди теплом зігріті.
Радості, здоров’я, довгих літ...
Хай до Вас добрішим буде світ!
Біліотека разом з учнями 4-х класів вітає з наступаючим Днем Соборності, з днем єднання українських земель. Нехай життя в нашій чудовій країні буде для кожного в достатку, радості, спокої. Нехай завжди над нашими землями світить сонце, і всім нам тут буде світло, тепло і затишно!
Петро Петрович Гулак-Артемовський, народився 27 січня 1790 р. у містечку Городище на Київщині (зараз Черкаська обл.) в сім’ї священика. У 1801—1803 рр. навчався у Київській академії.
Не закінчивши академію, у 1813 році почав викладати в приватних пансіонах Бердичева, вчителював у будинках багатих польських поміщиків. У 1817 р. — навчався в Харківському університеті, де з 1825 р. він був професор історії і географії, а у 1841—-1849 рр. — ректором. Був високоосвіченою людиною,...
Слухаємо аудіоказки українською
Дуже важливо давати дітям можливість дітям слухати якісні аудіоказки українською мовою.
Пропонуємо вам ресурс, де це можна зробити безкоштовно та без будь-яких реєстрацій:
https://pepi.com.ua/biblioteka/audiokazky
Гарного проведення часу!
,
13 вересня Всесвітній день Роальда Дала,
письменника, якого називають одним із найвизначніших дитячих письменників ХХ століття і «літературним батьком» Джоан Ролінґ. Першою книгою письменника була книжка «Ґремліни» (1943) — про маленьких створінь, запозичених із фольклору. Згодом Дал написав повісті «Чарлі і шоколадна фабрика», та «Чарлі і великий скляний ліфт». «Чарлі і шоколадна фабрика» — це одна з тих книжок, які необхідно прочитати кожній дитині. «Джеймс і гігантський персик», «Матильда», «ВДВ» - вважаються одними з найулюбленіших дитячих творів XX-ого століття. У своїх творах для дітей письменник засуджує поганих батьків, які не піклуються про дітей, або навпаки, дозволяють їм занадто багато. Роальд Дал показує, що хорошим дітям ніколи не буде самотньо, адже для них завжди знайдеться друг і порадник. Водночас, письменник не ідеалізує своїх персонажів, а зображує їх такими, якими вони є. Хочеш більше дізнатися про історію життя та творчість письменника? Крокуй за посиланням ⬇️
https://www.youtube.com/watch?v=TDttMl2N3as
А якщо ви ще не читали твори Роальда Дала, то добірка книжок саме для вас.